Barszcz Sosnowskiego – najnowsze wieści vol. 2

Bybarszcz.edu.pl

Barszcz Sosnowskiego – najnowsze wieści vol. 2

Barszcz Sosnowskiego – sprawdź najnowsze informacje

Oto kolejna odsłona doniesień internetowych związanych z barszczem. Zebraliśmy je dla Was i niniejszym przedstawiamy w małej pigułce.

Jeśli wiesz, gdzie rosną kaukaskie barszcze, zgłoś to miejsce przez specjalny formularz.

Z cyklu: lokalizacje – 40 kolejnych miejsc występowania barszczu Sosnowskiego

Według czerwcowych i lipcowych doniesień z sieci rośliny te możecie spotkać w następujących miejscach.

 1. Barany: na trasie Barany-Dołuje internautka spotkała kilka skupisk tego „roślinnego potwora”. Osiąga do 3 metrów wysokości. (źródło).
 2. Będzin-Grodziec: (źródło).
 3. Bęsia: pole porośnięte Barszczem Sosnowskiego znajduje się na przeciwko ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego w Bęsi, nad jeziorem Bęskim. Trwają tam letnie obozy judo i językowy dla dzieci i nastolatków z Warszawy (źródło).
 4. Dąbrowa Górnicza: (źródło).
 5. Gdańsk: Kontrola, którą przeprowadzili w Świętym Wojciechu strażnicy z Referatu VI, była wynikiem zgłoszenia przekazanego przez mieszkańców. Funkcjonariusze sprawdzili wskazany rejon i rzeczywiście znaleźli tam barszcz. Rośliny te rosną nieopodal kanału Raduni, na nieużytkach (źródło).
 6. Gdańsk – Lipce: pojawił się na gdańskich Lipcach, ale dzięki szybkiej interwencji – został natychmiastowo usunięty. Straż Miejska ostrzega, by zwracać uwagę jakie rośliny mijamy na przykład skracając sobie drogę prze łąkę czy pole (źródło).
 7. Gołdap: burmistrz miasta Tomasz Luto podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej. Dotyczy ona likwidacji barszczu Sosnowskiego o powierzchni prawie 33 ha z terenu miasta i gminy Gołdap (źródło).
 8. Gorzów Wielkopolski: os. Górczyn (źródło).
 9. Fałkowice: jeden z Internautów zauważył tę roślinę w Fałkowicach nad Rabą (źródło).
 10. Katowice: barszcz wyrósł przy ulicy Panewnickiej 228, Nasypowej 5, Kuźnickiej 42 – w korycie rzeki Kłodnica, Saskiej 19 przy nasypie kolejowym i w rejonie rowu „Malownik” oraz przy ul. Bojanowskiego. Zarządcom terenów przekazano informację o obowiązku usunięcia tej rośliny (źródło). W ostatnich latach pojawiał się m.in. w rejonie Kłodnicy w Ligocie (źródło).
 11. Kępno: na ulicy Warszawskiej (źródło).
 12. Liszna: spacerując brzegiem Sanu w miejscowości Liszna można natknąć się na tą bardzo niebezpieczną roślinę (źródło).
 13. Lublin: siedem zgłoszeń od mieszkańców z ul. Królowej Jadwigi, Władysława Jagiełły, Zygmunta Augusta i Nadbystrzyckiej. Barszcz spotkano także przy Wąwozowej, Zawilcowej, Agronomicznej i al. Andersa. Jedna z Internautek informowała lokalną Straż Miejską o barszczu rosnącym przy Wądolnej (źródło).
 14. Ławica i Marianowo: w tym roku referat ochrony środowiska nawiązał współpracę, aby doprowadzić do usunięcia rośliny z Ławicy. Podjęto także próbę w Marianowie. W obu sołectwach rośliny zostały zniszczone, ale w glebie pozostały nasiona, dlatego konieczne będą dalsze zabiegi w sierpniu oraz kolejnych latach (źródło).
 15. Łosice: Nad łosickim zalewem, tuż przy ścieżce rośnie barszcz Sosnowskiego. – Przed chwilą barszczem poparzył się mój kolega – informuje wędkarz z Koła Wędkarskiego nr 8 w Łosicach (źródło).
 16. Międzygórze: w pobliżu ruin zamku na lace przy rzece cala plantacja…; jadąc do Malic (źródło).
 17. Mikulczyce: jeden z mieszkańców Barszcz Sosnowskiego zauważył na terenie dawnego PGRu w Mikulczycach. Roślinę widać bardzo wyraźnie z ulicy, ma ponad dwa metry wysokości (źródło).
 18. Nimica: Internauta ostrzega przed barszczem Sosnowskiego rosnącym w miejscowości Niemica w gminie Golczewo (źródło).
 19. Nowy Dzików: strażacy – ochotnicy z Cewkowa zostali zadysponowani do zabezpieczenia barszczu Sosnowskiego, który znajduje się przy drodze na trasie Nowy Dzików – Oleszyce (źródło).
 20. Olsztyn: skupisko barszczu Sosnowskiego przy al. Sikorskiego w okolicach ogrodów (źródło).
 21. Opatów: przy drodze z Opatowa do Lipnika -prawie całe pole barszczu (źródło).
 22. Płock: barszcz Sosnowskiego rozpanoszył się w okolicach wałów przeciwpowodziowych w miejscowości Rydzyno w gminie Słupno (źródło).
 23. Poznań: na terenie miasta zlokalizowano 7 stanowisk, na których stwierdzono i zweryfikowano występowanie barszczu Sosnowskiego. Dwa z nich, na ulicach: Jana Brzechwy i Starołęckiej, znajdują się na terenie należącym do Miasta, natomiast pozostałe, na ulicach: Radomskiej, Morasko – Nad Różanym Potokiem, Deszczowej, Radłowa – Kopcowa – Rubież oraz Morasko, na terenach należących do prywatnych właścicieli. (źródło); dodatkowo pisze się o barszczu na ul. Meteorytowej (źródło).
 24. Przędzel: barszcz zakwitł m.in. wzdłuż drogi krajowej nr 77 w okolicy Przędzela k. Rudnika nad Sanem (źródło).
 25. Radom i okolice: w regionie radomskim jest już kilkanaście zgłoszeń występowania Barszczu Sosnowskiego. Według portalu potwierdzone lokalizacje to m.in. Łaziska, Zaborów i Chronów-Kolonia. W Radomiu zgłoszenia pojawiły się na Ustroniu, Wośnikach, czy Godowie (źródło).
 26. Rybnik: tuż przy ul. Budowlanych w Rybniku rośnie barszcz Sosnowskiego.  (źródło) Trująca roślina podobno pojawiła się też na ul. Gronowej! (źródło).
 27. Rzeszów: mieszkańcy ostrzegają, że toksyczna roślina w Rzeszowie rośnie m.in. w pobliżu ogródków działkowych przy ul. Skrajnej oraz na os. Miłocin przy ul. Waniliowej – rejon torów kolejowych (źródło). Także przy ul. Dworzysko (źródło).
 28. Sadowie (gmina): w ubiegłym roku przejeżdżając przez Czerwoną Górę jeden z Internautów napotkał w pobliskich krzakach kilka egzemplarzy barszczu Sosnowskiego. Po roku są już setki tych sadzonek (źródło).
 29. Sanok: w gęstych zaroślach nad brzegiem Sanu na wysokości ulicy Białogórskiej pojawiło się kilka okazów barszczu. Dyżurna Straży Miejskiej w Sanoku przyznała, że nie miała jeszcze zgłoszenia z tego terenu, ale wie, że w innych punktach miasta roślina też się pojawiła. Rosła na przykład tuż przy końcowym przystanku autobusu przy ul. Robotniczej (źródło).
 30. Słubice: barszcz Sosnowskiego Internauci wypatrzyli przy ul. Rzepińskiej, na wysokości pola golfowego. Rośnie też w samym mieście, przy jednej z niezamieszkanych posesji na Alei Niepodległości. Rok temu był już stamtąd usuwany, po tym jak jedna z naszych czytelniczek zgłosiła sprawę, ale niestety znowu się pojawił. (źródło).
 31. Stobno: przed wjazdem do Stobna od strony Piły po lewej stronie jest wjazd do lasu i gdyby tak jechać wzdłuż głównej trasy. Ale w lesie to za ok 500 m jest jeziorko i właśnie tam… (źródło).
 32. Stróże: duże skupiska są tuż przy drodze krajowej oraz dalej w polach w kierunku Stróży (źródło).
 33. Suwałki: tym razem roślinę zauważono na działce przy drodze łączącej ulicę Czarnoziem z ulicą Wyszyńskiego (źródło).
 34. Szepietowo: (źródło).
 35. Trzebce: w miejscowości Trzebce (gmina Wielgomłyny) (źródło).
 36. Przybiernówko: duża liczba osobników tej niebezpiecznej rośliny zakwitła pomiędzy Przybiernówkiem a Prusinowem (źródło).
 37. Wałbrzych: straż miejska dostaje liczne powiadomienia od wałbrzyszan przejeżdżających przez okolice skrzyżowania Noworudzkiej i Kamienieckiej, gdzie przy drodze powiatowej nr 3360D sytuacja zrobiła się już dramatyczna (…). Interwencje były nawet wczesną wiosną, z okolic Podzamcza, barszcz pojawił się też przy ul. Uczniowskiej, w okolicach zjazdu w stronę Pogorzały, został już usunięty (…). Ogromne połacie barszczu Sosnowskiego u granic Wałbrzycha w przy drodze powiatowej w kierunku na Jedlinę-Zdrój. (źródło)
 38. Zalesie Śląskie: … rośnie na poboczu drogi wojewódzkiej 426 pomiędzy Olszową a Zalesiem Śląskim. Rośliny znajdują się tuż obok przystanku autobusowego w rejonie parkingu leśnego (źródło).
 39. Zielin: barszcz zagraża mieszkańcom Zielina. Jedna z mieszkanek tej miejscowości zgłosiła problem. Toksyczna roślina rośnie tuż za płotem jej ogródka (źródło).
 40. Żytowice: w gminie Pabianice, a dokładniej w Żytowicach, zaraz za zjazdem z górki (źródło).

Ponadto – już nie pierwszy raz – pojawiły się informacje o barszczu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej,  m.in. w Zawierciu, Porębie, Pilicy czy Ogrodzieńcu  (źródło).

Z cyklu: barszczowe ciekawostkigdzie zgłosic barszcz Sosnowskiego

 1. Miłośnicy camperów ostrzegają się wzajemnie przed barszczem. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na tym forum
 2. Przed barszczem Mantegazziego ostrzegają się nawzajem także Polacy mieszkający na wyspach (źródło).
 3. Szczecineccy drogowcy ustawiają znaki ostrzegające przed barszczem Sosnowskiego (źródło).
 4. Trzydzieści sześć małopolskich gmin skorzystało z dofinansowania wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i niszczy te rośliny. Wśród tych, które wypowiedziały wojnę barszczowi są prawdziwe zagłębia tego gatunku jak Nowy Targ, Szaflary, Biecz, ale i Kraków, bo roślina panoszy się nawet w centrach miast (źródło). Zwalczanie będzie prowadzone m.in. w gminach Niepołomice (źródło) i Zielonki (źródło).

Barszcz Sosnowskiego – ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…

Jeśli możecie sprawdzić choćby jedną z powyższych informacji, koniecznie zgłoście nam swoje obserwacje przez specjalny formularz. Dzięki Wam będziemy mogli uzupełnić mapę stanowisk!

About the author

barszcz.edu.pl administrator

Jesteśmy zespołem ekspertów, których od lat fascynuje inwazja kaukaskich barszczy w Polsce. Zgłębiamy tajniki tych toksycznych roślin i dzielimy się rzetelną wiedzą na ich temat. Badamy barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi, szukamy miejsc ich występowania, inwentaryzujemy stanowiska, szkolimy, jak postępować w walce z tymi niebezpiecznymi gatunkami.