Spis Powszechny Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego vol.2

Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji Spisu Powszechnego Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego!

Spis Powszechny Barszczu Sosnowskiego LOGO_3

Od zakończenia pierwszej edycji minęło 6 lat. W tym czasie w kwestii kaukaskich barszczy wiele się zmieniło! Niektóre stanowiska – celowo lub nie – zostały usunięte, ale za to barszcze pojawiły się w nowych miejscach. Problem inwazji zyskał na rozgłosie, a to pociągnęło za sobą wiele konsekwencji zarówno na poziomie działań unijnych, państwowych, jak i społecznych. Na zlecenie GDOŚ powstały Wytyczne dotyczące zwalczania barszczy oraz inne analizy mające na celu dostosowanie naszych krajowych rozwiązań do wymagań UE. Dziesiątki gmin w Polsce podjęło akcje mające na celu inwentaryzację i likwidację barszczy. Ponieważ w wielu z powyższych działań maczaliśmy palce, a mogliśmy to zrobić głównie dzięki Wam, nie wahamy się jeszcze raz poprosić Was o wsparcie. Pomóżcie nam zaktualizować informacje o skali inwazji kaukaskich barszczy w Polsce!

Jesteście unikatowi i posiadacie unikatową, bezcenną wiedzę. Nawet kilkusetosobowy zespół wybitnych “barszczologów” potrzebowałby długich lat żmudnej pracy, by przeczesać Polskę wzdłuż i wszerz i stworzyć aktualną mapę rozmieszczenia barszczy. A i tak, gdyby skończyli, musieliby zacząć od nowa, bo część roślin w “międzyczasie” zostałaby usunięta, a z kolei nowe stanowiska pojawiłyby się w innych miejscach. Ty najlepiej znasz okolicę, w której mieszkasz, pracujesz, czy wypoczywasz. Potrafisz na bieżąco dostrzec najmniejsze zmiany w swoim otoczeniu i z pewnością najlepiej dostrzeżesz też toksyczne barszcze. To czyni Cię najbardziej eksperckim ekspertem 🙂 Bez Ciebie ani rusz!

Pomóż nam zaktualizować informacje o rozmieszczeniu barszczu Sosnowskiego lub barszczu olbrzymiego (Mantegazziego) w Polsce!