Jak wygląda barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi?

Pokroj barszczu Sosnowskiego

POKRÓJ

Kaukaskie barszcze to największe rośliny zielne na świecie1. Zazwyczaj osiągają wysokość ok. 3 m, jednak potrafią dorastać do 4-5 m, a nawet i więcej2, 3. W pierwszym roku wyrastają jedynie rozłożyste rozety liściowe, w kolejnych latach rośliny wykształcają długie pędy kwiatowe.

LIŚCIE

Liście kaukaskich barszczy są bardzo duże (odziomkowe i dolne łodygowe trójlistkowe), dorastają do 2 m i więcej, przy czym blaszki liściowe osiągają rozmiar 1,2–1,5 metrów4. Barszcz Sosnowskiego posiada liście odziomkowe słabiej podzielone o

liście barszczu Sosnowskiego

bardziej tępych odcinkach niż w przypadku barszczu olbrzymiego1.

ŁODYGA
Obydwa gatunki wykształcają okrągłe, głęboko bruzdowane łodygi, o 3-6 międzywęźlach. Osiągają one u podstawy grubość ok 8-12 cm. Rozgałęziają się u góry. Puste wewnątrz4.

KWIATY
Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi wykształcają po kilka – kilkanaście kwiatostanów. Ogromne wielkopromieniowe baldachy (największy na osi pędu głównego 30-75 cm i kilkadziesiąt mniejszych), złożone są na ogół z kilkudziesięciu baldaszków4 i wyglądem przypominają wielki parasol5). Białe kwiaty wydzielają charakterystyczny zapach kumaryny.

lodyga barszczu Sosnowskiego

OWOCE
Kaukaskie barszcze wytwarzają owoce w postaci rozłupni. Rozpadają się one w chwili dojrzenia na dwie płaskie rozłupki w kolorze oliwkowym4.

KORZEŃ
Zarówno barszcz Sosnowskiego, jak i barszcz olbrzymi posiadają silny i gruby korzeń palowy, który rozgałęzia się w górnej części. Pojedyncze korzenie mogą sięgać nawet do 2 m głębokości, a główna ich masa znajduje się na głębokości 30 cm4.

Kaukaskie barszcze, czy inne rośliny?
Pomimo swojego bardzo charakterystycznego wyglądu barszcz olbrzymi i barszcz Sosnowskiego niejednokrotnie są mylone z innymi gatunkami roślin. Osoby, które nigdy nie widziały kaukaskich barszczy

kwiaty barszczu mantegazziego

często mylą je z innymi roślinami o dużych liściach (tj. łopian – Arctium L., podbiał pospolity – Tussilago farfara) lub rodzimym barszczem zwyczajnym (Heracleum sphondylium). Naukowa literatura wymienia także inne gatunki, które ze względu na swój wygląd są często mylone z kaukaskimi barszczami. Należą do nich: pasternak zwyczajny (Pastinaca sativa), arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica), dzięgiel leśny (Angelica sylvestris). Rośliny te dorastają do 2 m wysokości, jednak są delikatniejsze w budowie2.


1 Tokarska-Guzik 2005, 2 Booy i in. 2005, 3 Stupnicka-Rodzynkiewicz i Kllima 1996, 4 Krzemkowski 1995, 5 Guzik 1994

You must be logged in to post a comment.