Pokrój barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego

Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi kwitną zazwyczaj w 2-5 roku życia. Do tego czasu rośliny przybierają postać rozet liściowych. W okresie kwitnienia, który przypada na czerwiec – lipiec barszcze wykształcają wysoki zazwyczaj na 2-3 m (a czasem i więcej)  pęd kwiatowy, co sprawia, że zaczynają dominować wśród innej roślinności zielnej. Zdarza się, że ze względu na rozmiar ograniczają widoczność przy drogach.
Barszcz jest gatunkiem tak silnie zdeterminowanym do wydania nasion, że jego osobniki potrafią zakwitnąć nawet wtedy, gdy pędy kwiatowe ulegną złamaniu lub deformacji.
Z czasem (lipiec-sierpień) w kwiatostanach dojrzewają nasiona, ale długie pędy nawet wtedy nie tracą na efektowności. Suche łodygi i kwiatostany często są widoczne nawet podczas śnieżnych zim.
UWAGA! Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi zawierają substancje toksyczne przez cały okres swojego życia – zarówno przed kwitnieniem, jak i w jego trakcie, a nawet gdy roślina zamiera – suche pędy i nasiona dalej mogą powodować przykre dolegliwości!