Od lat staramy się udzielić odpowiedzi na pytanie, gdzie w Polsce rośnie barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi (Mantegazziego). Dane na ten temat zbieramy nie tylko podczas badań terenowych, ale także korespondując z przedstawicielami ośrodków naukowych, GDOŚ i RDOŚ, samorządów (województw, powiatów, gmin i sołectw), zarządcami dróg, wód, torów kolejowych, dyrekcjami parków narodowych, a także – po prostu – z Internautami, którzy często mieszkają, pracują, albo wypoczywają na terenach objętych inwazją.
Na podstawie wieloletnich działań udało nam się stworzyć bazę stanowisk kaukaskich barszczy w Polsce, która dziś liczy blisko 3000 lokalizacji. Oczywiście nie wszystkie z tych informacji udało nam się dotychczas potwierdzić w terenie. I choć z doświadczenia wiemy, że bardzo dużo wiadomości spływających do nas okazuje się być trafionym strzałem – z naukowego obowiązku – wpisy w bazie podzieliliśmy na potwierdzone i zgłoszenia.
Od pewnego czasu korzystamy też z dobrodziejstw technologicznych – ponieważ większość z nas ma w telefonie komórkowym możliwość zrobienia zdjęcia i namierzenia współrzędnych, z dniem premiery naszej mapy online zdecydowaliśmy, że do bazy będziemy przyjmować już wyłącznie zgłoszenia zawierające te dwie składowe. W ten sposób staramy się kontrolować jakość danych przesyłanych do nas.
Na podstawie bazy stanowisk cyklicznie publikujemy również mapy rozmieszczenia barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego, a także tworzymy analizy i prognozy (modele) dalszego rozwoju inwazji, które z powodzeniem są wykorzystywane tak w publikacjach naukowych, jak i w komercyjnych inwentaryzacjach, czy programach zwalczania tych gatunków.
Jeśli wiesz, że gdzieś w Polsce rośnie jeden z kaukaskich barszczy, sprawdź, czy to miejsce znajduje się już w naszej bazie, a jeśli nie – koniecznie zgłoś je do nas!