Spis Powszechny Barszczy – wprowadzenie

baza_danych3Pomysł na zorganizowanie Ogólnopolskiego Spisu Powszechnego Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego zrodził się w wyniku wieloletnich prac nad budową bazy stanowisk kaukaskich barszczy w Polsce. Co roku przeszukiwaliśmy (i wciąż przeszukujemy) mnóstwo publikacji tradycyjnych i elektronicznych w poszukiwaniu nowych danych o tym, gdzie w Polsce rosną te rośliny. Mimo systematyczności w działaniu (tak w przeglądzie szeroko pojętej literatury, jak i w przeprowadzanych inwentaryzacjach) dotychczas nie udało nam się osiągnąć etapu, w którym moglibyśmy powiedzieć, że zgłębiliśmy wszystkie bieżące informacje o występowaniu toksycznych barszczy w naszym kraju. Dlaczego? Z roku na rok, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, Internet jest zasypywany lawiną wiadomości o tym, gdzie ktoś natknął się na barszcz Sosnowskiego lub barszcz olbrzymi. Ludzie z całego kraju wymieniają się „barszczowymi” doświadczeniami na forach, czatach, czy w lokalnych serwisach internetowych. Rowerzyści, wędkarze, turyści na wzajem ostrzegają się przed zgubnym w skutkach kontaktem z tymi roślinami. Ogromny napływ informacji powodował u nas frustrację. Nie dość bowiem, że nie nadążaliśmy z aktualizowaniem doniesień o występowaniu roślin, to jeszcze gdybyśmy mieli osobiście zbadać sytuację tylko w tych gminach, w których dziś występuje barszcz (przy optymistycznym założeniu, że na jedną z nich trzeba by było poświęcić tydzień), inwentaryzacja zajęłaby co najmniej 20 lat! W tym czasie stanowiska zbadane na początku mogłyby całkowicie zmienić swoją liczebność i stan.
Zrozumieliśmy, że tylko działanie angażujące do współpracy społeczeństwo, da szansę na szybkie zdobycie cennych informacji o występowaniu barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego w Polsce. Kto bowiem może mieć lepszą wiedzę o tym, gdzie rosną, ile ich jest i jakie szkody powodują, jeśli nie ludzie, którzy żyją w ich otoczeniu na co dzień?! Dostrzegając ogromny potencjał Internautów, doszliśmy do wniosku, że nadszedł najwyższy czas oddać sprawę w ich ręce.

Dowiedz się na czym polega akcja i jak jest przeprowadzana. Zapoznaj się z raportem z Ogólnopolskiego Spisu Powszechnego Barszczu Sosnowskiego i Barszczu Olbrzymiego 2012-2013.