Niebezpieczny barszcz w Twierdzy Modlin

Niebezpieczny barszcz w Twierdzy Modlin

Kilka dni temu na naszą mapę ONLINE trafiło zgłoszenie podejrzanych roślin rosnących na osiedlu Twierdza Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim.

– Możecie sprawdzić, czy to barszcz Sosnowskiego? Spacerowałem obok i się przeraziłem, bo to na prawdę duże rośliny. Jestem alergikiem i boje się, czy nic mi nie będzie – prosił nas ten sam Internauta, który wysłał zgłoszenie.

Przyjrzeliśmy się zdjęciom załączonym do zgłoszenia i choć nie były one bardzo wyraźne, na 99% byliśmy pewni, że obawy Internauty są słuszne. Postanowiliśmy sprawdzić sprawę na miejscu.

Sprawdź, jak wygląda toksyczny barszcz Sosnonwskiego.

Wizyta w terenie potwierdziła wcześniejsze podejrzenia. W sąsiedztwie bloków mieszkalnych zastaliśmy kilkanaście egzemplarzy barszczu Sosnowskiego. Widać, że stanowisko nie jest nowe – kilkuletnie rośliny są gotowe, by w tym roku zakwitnąć i wydać nasiona. Internauta w rozmowie z działkowiczami z sąsiednich ogródków dowiedział się, że barszcze w tym miejscu rosną od około 20 lat.

– To dla nas ważna informacja – mówi Izabela Sachajdakiewicz, która w Zespole ekspertów Barszcz.edu.pl koordynuje prace związane z mapą ONLINE. – O barszczach w Twierdzy Modlin słyszeliśmy już od blisko 15 lat, ale nigdy na niego nie trafiliśmy i nigdy nikt z władz miasta nie potwierdził nam istnienia stanowiska. Już mieliśmy usunąć je z naszych baz danych, a tymczasem dzięki czujności mieszkańca okazało się, że ono faktycznie istnieje.

Czy barszcz zostanie usunięty?

– Zróbcie coś z tym. Tam łazi bardzo dużo ludzi, a nie daj bóg jakieś dzieci się poparzą… – alarmuje Internauta. – Szczególnie teraz, gdy szkoły są pozamykane, młodzież łazi po różnych terenach, a to może doprowadzić do poparzenia!

Apelujemy zatem do władz Nowego Dworu Mazowieckiego o zajęcie się tym tematem! Mamy nadzieję, że do zwalczenia barszczu zostaną zatrudnieni profesjonaliści, a mieszkańcy będą mogli bezpiecznie korzystać z terenów zieleni Twierdzy Modlin. O przebiegu sprawy postaramy się informować Was na bieżąco.

Gdzie zgłaszać barszcz?

Zawsze, kiedy macie podejrzenia, że na swojej drodze spotkaliście jeden z toksycznych gatunków barszczy, służymy Wam pomocą!

Wystarczy, że zrobicie zdjęcia roślinie (najlepiej z włączonym gps’em, by od razu zapisały się współrzędne stanowiska) i wysłali je do nas. Dzięki specjalnemu formularzowi zajmie Wam to chwilę, a my przyjrzymy się dokładnie wszystkim fotkom i odpowiemy, czy taktycznie jest powód do obaw!

Sprawdź, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego i zgłoś nowe miejsce!