Barszcz Sosnowskiego – sprawdź najnowsze informacje
Codziennie z różnych medialnych źródeł spływają do nas informacje dotyczące kaukaskich barszczy. Jak tu posłać je dalej w świat, a jednocześnie nie zamęczać Was częstymi postami? Mamy rozwiązanie! Postanowiliśmy prezentować Wam newsletter, dzięki któremu będziecie wiedzieć co w „barszczowych” sprawach piszczy. Oto pierwsza odsłona!
Z cyklu: trzymamy kciuki i służymy wsparciem
- Czaplinek zbiera informacje o miejscach występowania barszczu Sosnowskiego. Jak piszą urzędnicy na stronie gminy, zebrane dane mają w przyszłości posłużyć do oszacowania skali problemu i opracowania w przyszłości programu walki z inwazją (źródło). Mieszkańcy Czaplinka i okolic! Jeśli na swojej drodze natkniecie się na podejrzane rośliny, zgłoście także nam ten fakt, korzystając ze specjalnego formularza. Dzięki Wam będziemy w stanie ostrzegać innych!
Z cyklu: nowe lokalizacje – 5 miejsc występowania barszczu Sosnowskiego
- Mieszkańcy Suwałk zauważyli na terenie miasta nowe stanowisko – znajduje się ono w rejonie ogródków działkowych za ulicą Chopina. Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach i Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego zadeklarowały, że rośliny zostaną jak najszybciej zneutralizowane (źródło). Inny serwis donosi, że barszcz Sosnowskiego widziano w okolicach ogrodów działkowych ROD „Malinka”, pomiędzy ulicami Armii Krajowej i Czarnoziem (źródło).
- Strażacy z Lelisa poinformowali, że usunęli toksyczną i trującą roślinę we wsi Siemnocha (źródło). Niestety w artykule nie ma informacji o zastosowanych metodach zwalczania, więc trudno jest nam oszacować skuteczność działania. Na wszelki wypadek – uważajcie!
- W Rzeszowie pojawił się barszcz Sosnowskiego – roślina niebezpieczna dla zdrowia ludzi, powodująca ciężko gojące się poparzenia. Rośnie tuż obok ogródków działkowych przy ulicy Skrajnej na powierzchni około 30 metrów kwadratowych. Marian Szewczyk, wykładowca Instytutu Gospodarki Rolnej i Leśnej w sanockiej PWSZ, specjalista od zwalczania barszczu Sosnowskiego podpowiada, że na małym obszarze skuteczną jest metoda mechaniczna. Czyli przecięcie korzenia na głębokości kilkunastu centymetrów. Dodaje, że walka z tą rośliną jest bardzo trudna i trwać może nawet kilka lat. (źródło). Całkowicie popieramy dra Szewczyka!
- Policjanci olsztyńskiej drogówki podczas przejazdu na trasie Bartąg – Bartążek zauważyli na poboczu wysoką, potężną roślinę (źródło). Na zdjęciach w artykule z pewnością jest barszcz – uważajcie!
- Rośnie w okolicy obitej w tym roku skale w Karlinie – Krzewiny, dowiadujemy się z jednego z forum (źródło). Na załączonych zdjęciach z pewnością barszcz – bądźcie ostrożni!
Z cyklu: prawda, czy fałsz?
W poniższych źródłach nie znaleźliśmy dowodów rzeczowych, że opisane rośliny to faktycznie barszcz Sosnowskiego. Pomimo tego ostrzegamy…
- Według kolejnego artykułu duże skupiska barszczu Sosnowskiego znajdują się bezpośrednio przy uczęszczanej polnej drodze wzdłuż rzeki Supraśl jadąc z Żółtek na dziką plażę mieszczącą się na zakręcie nad Supraślanką (źródło).
- Następne doniesienia dotyczą Wrocławia – ul. Czekoladowa, prawie na wysokości Auchana (źródło).
- Z kolejnego tekstu wynika, że w Lublinie od początku maja odnotowano już 12 takich roślin, które rosły przy ulicach. -Do tej pory mieliśmy 5 interwencji zgłoszonych przez mieszkańców oraz 7 interwencji własnych dotyczących tej rośliny. Dotyczyło to ulic: Królowej Jadwigi, Władysława Jagiełly, Sławinkowskiej, Wallenroda, Wąwozowej, Wądolnej, Zawilcowej, Agronomicznej, Andersa – informuje Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej (źródło).
- Inny serwis donowi, że barszcz Sosnowskiego znajduje się w miejscowości Płonna, przy drodze Bukowsko – Komańcza (źródło).
Barszcz Sosnowskiego – ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…
Jeśli możecie sprawdzić choćby jedną z powyższych informacji, koniecznie zgłoście nam swoje obserwacje przez specjalny formularz. Dzięki Wam będziemy mogli uzupełnić mapę stanowisk!
About the author