Barszcz Sosnowskiego – najnowsze wieści

Bybarszcz.edu.pl

Barszcz Sosnowskiego – najnowsze wieści

Barszcz Sosnowskiego – sprawdź najnowsze informacje

czy to barszcz sosnowskiego

Codziennie z różnych medialnych źródeł spływają do nas informacje dotyczące kaukaskich barszczy. Jak tu posłać je dalej w świat, a jednocześnie nie zamęczać Was częstymi postami? Mamy rozwiązanie! Postanowiliśmy prezentować Wam newsletter, dzięki któremu będziecie wiedzieć co w „barszczowych” sprawach piszczy. Oto pierwsza odsłona!

Z cyklu: trzymamy kciuki i służymy wsparciem

  1. Czaplinek zbiera informacje o miejscach występowania barszczu Sosnowskiego. Jak piszą urzędnicy na stronie gminy, zebrane dane mają w przyszłości posłużyć do oszacowania skali problemu i opracowania w przyszłości programu walki z inwazją (źródło). Mieszkańcy Czaplinka i okolic! Jeśli na swojej drodze natkniecie się na podejrzane rośliny, zgłoście także nam ten fakt, korzystając ze specjalnego formularza. Dzięki Wam będziemy w stanie ostrzegać innych!

Z cyklu: nowe lokalizacje – 5 miejsc występowania barszczu Sosnowskiego

  1. Mieszkańcy Suwałk zauważyli na terenie miasta nowe stanowisko – znajduje się ono w rejonie ogródków działkowych za ulicą Chopina. Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach i Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego zadeklarowały, że rośliny zostaną jak najszybciej zneutralizowane (źródło). Inny serwis donosi, że barszcz Sosnowskiego widziano w okolicach ogrodów działkowych ROD „Malinka”, pomiędzy ulicami Armii Krajowej i Czarnoziem (źródło).
  2. Strażacy z Lelisa poinformowali, że usunęli toksyczną i trującą roślinę we wsi Siemnocha (źródło). Niestety w artykule nie ma informacji o zastosowanych metodach zwalczania, więc trudno jest nam oszacować skuteczność działania. Na wszelki wypadek – uważajcie!
  3. W Rzeszowie pojawił się barszcz Sosnowskiego – roślina niebezpieczna dla zdrowia ludzi, powodująca ciężko gojące się poparzenia. Rośnie tuż obok ogródków działkowych przy ulicy Skrajnej na powierzchni około 30 metrów kwadratowych. Marian Szewczyk, wykładowca Instytutu Gospodarki Rolnej i Leśnej w sanockiej PWSZ, specjalista od zwalczania barszczu Sosnowskiego podpowiada, że na małym obszarze skuteczną jest metoda mechaniczna. Czyli przecięcie korzenia na głębokości kilkunastu centymetrów. Dodaje, że walka z tą rośliną jest bardzo trudna i trwać może nawet kilka lat. (źródło). Całkowicie popieramy dra Szewczyka!
  4. Policjanci olsztyńskiej drogówki podczas przejazdu na trasie Bartąg – Bartążek zauważyli na poboczu wysoką, potężną roślinę (źródło). Na zdjęciach w artykule z pewnością jest barszcz – uważajcie!
  5. Rośnie w okolicy obitej w tym roku skale w Karlinie – Krzewiny, dowiadujemy się z jednego z forum (źródło). Na załączonych zdjęciach z pewnością barszcz – bądźcie ostrożni!

Z cyklu: prawda, czy fałsz?

W poniższych źródłach nie znaleźliśmy dowodów rzeczowych, że opisane rośliny to faktycznie barszcz Sosnowskiego. Pomimo tego ostrzegamy…

  1. Według kolejnego artykułu duże skupiska barszczu Sosnowskiego znajdują się bezpośrednio przy uczęszczanej polnej drodze wzdłuż rzeki Supraśl jadąc z Żółtek na dziką plażę mieszczącą się na zakręcie nad Supraślanką (źródło).
  2. Następne doniesienia dotyczą Wrocławia – ul. Czekoladowa, prawie na wysokości Auchana (źródło).
  3. Z kolejnego tekstu wynika, że w Lublinie od początku maja odnotowano już 12 takich roślin, które rosły przy ulicach. -Do tej pory mieliśmy 5 interwencji zgłoszonych przez mieszkańców oraz 7 interwencji własnych dotyczących tej rośliny. Dotyczyło to ulic: Królowej Jadwigi, Władysława Jagiełly, Sławinkowskiej, Wallenroda, Wąwozowej, Wądolnej, Zawilcowej, Agronomicznej, Andersa – informuje Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej (źródło).gdzie zgłosic barszcz Sosnowskiego
  4. Inny serwis donowi, że barszcz Sosnowskiego znajduje się w miejscowości Płonna, przy drodze Bukowsko – Komańcza (źródło).

Barszcz Sosnowskiego – ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…

Jeśli możecie sprawdzić choćby jedną z powyższych informacji, koniecznie zgłoście nam swoje obserwacje przez specjalny formularz. Dzięki Wam będziemy mogli uzupełnić mapę stanowisk!

About the author

barszcz.edu.pl administrator

Jesteśmy zespołem ekspertów, których od lat fascynuje inwazja kaukaskich barszczy w Polsce. Zgłębiamy tajniki tych toksycznych roślin i dzielimy się rzetelną wiedzą na ich temat. Badamy barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi, szukamy miejsc ich występowania, inwentaryzujemy stanowiska, szkolimy, jak postępować w walce z tymi niebezpiecznymi gatunkami.