Barszcz Sosnowskiego – najnowsze wieści vol. 3

Bybarszcz.edu.pl

Barszcz Sosnowskiego – najnowsze wieści vol. 3

Barszcz Sosnowskiego – sprawdź najnowsze informacje

Jesteście gotowi na nowe informacje o kaukaskich barszczach? Przedstawiamy następną dawkę komunikatów. Sprawdźcie, kto i co pisał na temat barszczu Sosnowskiego i barszczu Mantegazziego (olbrzymiego).

Jeśli wiesz, gdzie rosną kaukaskie barszcze, zgłoś to miejsce przez specjalny formularz.

Z cyklu: lokalizacje – 25 nowych doniesień o kaukaskich barszczach

Z kolejnych internetowych newsów wynika, że kaukaskie barszcze pojawiły się w następujących miejscach.

  1. Abramów: Są w Polsce takie miejsca, gdzie barszcz Sosnowskiego zawładnął całymi polami. Jednym z nich jest teren i okolice dawnego PGR-u Abramów koło Zawadki Rymanowskiej (woj. podkarpackie). Tam ludzie nauczyli się żyć obok niebezpiecznego “intruza” (źródło).
  2. Białogoard: Barszcz Sosnowskiego bywa często spotykany w okolicach Białogardu oraz przy drodze krajowej nr 11 między Koszalinem a Kołobrzegiem. Rośnie też przy drogach gminnych (źródło).
  3. Chorkówka (gmina): Na terenie Gminy Chorkówka barszcz Sosnowskiego występuje najczęściej wzdłuż rzeki Jasiołki, największe skupiska znajdują się w miejscowościach Machnówka i Szczepańcowa. Pojedyncze sztuki tej rośliny zostały zlokalizowane także w miejscowości Zręcin. Akcja usuwania rośliny została przeprowadzona przez specjalistyczną firmę świadczącą usługi w tym zakresie. Rośliny zostały usunięte mechanicznie i wywiezione poza teren gminy, zastosowano również preparaty chemiczne do walki z barszczem Sosnowskiego (źródło).
  4. Czermin (gmina): Na trasie Łęg – Żegocin, tuż przy samej drodze, znaleziono niedawno rosnący Barszcz Sosnowskiego. Roślina została szybko wycięta, ale władze apelują mimo wszystko do mieszkańców o ostrożność (źródło).
  5. Dobrcz (gmina): Urząd Gminy w Dobrczu w miesiącu lipcu zaczął zwalczać je chemicznie. Na terenie gminy Dobrcz, opryski zostały zrobione Kusowie i Siennie. Zwalczanie chemiczne tej rośliny będzie cykliczne, powtarzane co 6 tyg. (sic! – przyp. red) w miesiącach od lipca do października 2017 r. (źródło).
  6. Działdowo i okolice: Barszcz Sosnowskiego spotkać można przy moście w Malinowie, przy ścieżkach leśnych w lasach pomiędzy Myślętami i Turzą Wielką, nieopodal Wilamowa – na granicy z gminą Kozłowo oraz w pobliżu miejscowości Bursz i Zakrzewo – informuje komendant Straży Gminnej Katarzyna Trąbińska (źródło).
  7. Gorzów Wielkopolski: Jeszcze przed wakacjami, wyłoniona w konkursie firma zaczęła usuwać barszcz z miejskich gruntów. Usunięto wszystkie kwiatostany. Aktualnie prowadzone są opryski, które na dużych skupiskach będą powtórzone w połowie sierpnia (sic! – przyp. red). Barszcz rósł przy Myśliborskiej, przy giełdzie, a także na Zawarciu przy ul. Zielonej (źródło). Roślinę spotkać można m.in. na ulicy Niepodległości (źródło).
  8. Gryfice:  – Środki przeznaczone na walkę z barszczem Sosnowskiego to 6,480 złotych brutto. Z tego 75 procent, to dofinansowanie, jakie otrzymaliśmy z WFOŚiGW w Szczecinie. Zgodnie z zawartą umową, w tym sezonie, akcja zwalczania rośliny ma zostać przeprowadzona w trzech etapach. Pierwszy etap planowany jest jeszcze w tym miesiącu – informuje reporterkę SuperPortalu24 Grzegorz Drążkowiak z Urzędu Miejskiego w Gryficach. – Zwalczanie rośliny ze względu na jej różne formy rozwoju przeprowadzone zostanie metodą mieszaną tj. mechaniczną i chemiczną (źródło).
  9. Inowrocław: (źródło).
  10. Kalisz: W tym roku to, co wiadomo od lat, stało się także faktem urzędniczym. – Dzięki rozpoznaniu straży miejskiej jest informacja o ogniskach barszczu Sosnowskiego wzdłuż Piwonii – mówi Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Kaliszu. – Jest to niewątpliwie zagrażająca życiu i zdrowiu roślina (źródło).
  11. Kołobrzeg: Barszcz Sosnowskiego to problem wielu miast i gmin. Walka z tą groźną rośliną jest trudna i wymaga sporych nakładów finansowych. Nasze miasto w 2016 roku zebrało dokładną informację o występowaniu barszczu na terenach Kołobrzegu. W tym roku barszcz jest usuwany (…). Na usuwanie barszczu miasto uzyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w wysokości do 75% środków kwalifikowanych – maksymalnie 74 tysiące złotych. Faktyczna kwota, którą trzeba będzie zapłacić za walkę z barszczem zostanie rozliczona po wykonaniu usługi (źródło).
  12. Końskie: Od jednej z mieszkanek gminy Końskie otrzymaliśmy informację o porastającym barszczu Sosnowskiego przy ulicy Południowej w Końskich (źródło).
  13. Mikulczyce: Jeden z mieszkańców Barszcz Sosnowskiego zauważył na terenie dawnego PGRu w Mikulczycach. Roślinę widać bardzo wyraźnie z ulicy, ma ponad dwa metry wysokości (źródło).
  14. Olsztyn:  Na skarpie przy ośrodku, w którym mieszkają niepełnosprawni, barszcz Sosnowskiego wydaje się nie do usunięcia. Jak alarmuje słuchaczka Polskiego Radia Olsztyn, walka z tym chwastem trwa od kilku lat i nie przynosi to efektów (źródło).
  15. Miłków: Okazałe, 3-4 metrowe charakterystyczne rośliny widać na łące przy drodze w Miłkowie już z daleka. Duża cześć tego terenu – ponad 3 ha – należy do kobiety mieszkającej w Niemczech, która nie dba o zapanowanie nad plenną i niebezpieczną rośliną (źródło).
  16. Pabianice: Zgłoszenie do Straży Miejskiej napłynęło z ulicy Glebowej 27. Według zgłaszającego rośnie tutaj barszcz Sosnowskiego. To bardzo niebezpieczna roślina. Jej liście i łodygi mogą poparzyć, a ślady zostają na całe życie. – Będziemy to sprawdzać – mówi dyżurny ze Straży Miejskiej. – W zeszłym roku mieliśmy bardzo dużo takich zgłoszeń. Nie potwierdziły się (źródło).
  17. Podgórzyn: Barbara Szymańska od 10 lat zgłasza urzędnikom w gminie Podgórzyn kłopot z barszczem Sosnowskiego, który wdziera się na jej teren. Wciąż słyszy o podejmowanych działaniach, ale nie widzi ich skutków. – Nikt się tym nie przejmuje, a ta ekspansywna roślina zajmuje coraz większy obszar – mówi kobieta. W gminie Podgórzyn jest już kilka dużych ognisk barszczu Sosnowskiego. Z każdym rokiem są one większe (źródło).
  18. Przemyśl: – My nie musimy wyjeżdżać w Bieszczady, żeby zaznać dzikiej przyrody, bo mamy jej aż za wiele tuż przed naszymi oknami – ironizują mieszkańcy kamienicy nr 13 przy ulicy Rakoczego(…).  Wśród krzaków rośnie niebezpieczny i groźny dla zdrowia barszcz Sosnowskiego (źródło). Przyp. red.: na zdjęciach nie dopatrzyliśmy się barszczy, ale…
  19. Radom i okolice: W regionie radomskim Barszcz Sosnowskiego zaobserwowano między innymi w powiecie szydłowieckim: w Łaziskach i Zaborowiu. W Radomiu zaś zdiagnozowano go między innymi na osiedlach Ustronie i Wośniki (źródło). – Udało nam się zlikwidować barszcz w dwóch miejscach. Na ulicy Wośnickiej oraz na ulicy Zielonej w Radomiu – informuje Zakład Usług Komunalnych na swojej stronie (źródło). Barszcz Sosnowskiego odkryto także w pobliżu ulicy Janiszewskiej (źródło).
  20. Stryszowo: Pomimo zgłoszenia do władz gminnych, nikt nie reaguje tłumacząc, że koszty usunięcia rośliny są bardzo drogie. Mieszkańcy czują się zagrożeni i obawiają się o zdrowie swoich dzieci. Barszcz Sosnowskiego znajduje się za przejazdem kolejowym koło drogi Ekocentrum – informuje Kasia ze Stryszowa (źródło).
  21. Szafary (gmina): Na terenie gminy Szaflary wciąż są jeszcze miejsca, w których występuje ta niebezpieczna roślina. O likwidację barszczu prosiła jedna z mieszkanek Szaflar podczas niedawnej sesji. – Od kładki do mostu w Szaflarach pełno go jest. Trzeba coś z tym zrobić. Nie wolno dopuścić do kwitnienia rośliny – mówiła. – Wykonano już zabieg na wszystkich działkach przylegających do kładki, gdzie występował barszcz Sosnowskiego – informuje Rafał Szkaradziński, wójt Szaflar. Na początku sierpnia będą kolejne opryski (sic! – przyp. red) (źródło).
  22. Wałbrzych: Barszcz Sosnowskiego znów pojawił się w Wałbrzychu i w powiecie wałbrzyskim. Roślina powodująca groźne poparzenia skóry została usunięta przy ul. Przywodnej oraz Noworudzkiej (źródło).
  23. Węgierska Górka (gmina):  Dziś (tj. 11 lipca) barszcz Sosnowskiego był wycinany przy Młynówce, czyli z terenu należącego do RZGW (źródło).
  24. Wrocław: – To okolice ul. Zakładowej, gdzie powstają nowe osiedla mieszkaniowe. W ramach „Programu rozwoju terenów pod mieszkalnictwo” budowana jest droga, a wykonywane zadanie to „Budowa drogi kL-7, kZ-1, kZ-3 wraz z infrastrukturą techniczną w obszarze Zachodniego Śródmieścia Przemysłowego ograniczonego ul. Rychtalską, Zakładową, Trzebnicką i linią kolejową relacji Wrocław-Warszawa – etap Ib” – argumentuje słuszność budowy drogi Krzysztof Kubicki z biura prasowego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. (…). Informuje również, że na działce rośnie barszcz Sosnowskiego, z którym kontakt powoduje oparzenia skóry, nawet III stopnia (źródło).
  25. Zabrze: Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, powodująca groźne oparzenia skóry. W kilku miejscach znaleźli ją w ostatnich dniach mieszkańcy Zabrza. Jeden z mieszkańców wypatrzył barszcz Sosnowskiego o wysokości ponad dwóch metrów na terenie dawnego PGR w Mikulczycach, przy ul. Lipowej. Inny – na ulicy Żnieńskiej, w centrum miasta. Jeszcze inne znaleziono na obrzeżach miasta. – Mamy sporo zgłoszeń w tej sprawie – mówi Artur Nowakowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego (źródło).

Z cyklu: barszczowe ciekawostkigdzie zgłosic barszcz Sosnowskiego

  • Wielka Brytania: Obrażeń z jej powodu doznało już wiele osób. Szczególnie narażone są nieświadome niczego dzieci. Ostatnią ofiarą barszczu Sosnowskiego na Wyspach był 11-letni Adam Hodgson z Renfewshire. Pomylił on go z inną rośliną. Jego matka zaapelowała do miejscowego Councilu o pozbycie się toksycznych roślin zanim krzywdę poniosą także inne dzieci (źródło)
  • Żmudzki Park Narodowy: Dyrekcja Żmudzkiego Parku Narodowego postanowiła przeprowadzić eksperyment i w miejscu, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego i zacząć wypasać tam owce. Zwierzęta te zazwyczaj pomagają regulować ilość zieleni na łąkach – i jak się okazało zjadają także gatunki roślin groźne dla człowieka. Jak zapewnia Stanislovas Vyszniauskas, pomysłodawca doświadczenia, owcom ta roślina nie szkodzi, a dzięki temu, że ją zjadają roślina nie dojrzewa i nie rozrasta się (źródło). 

Barszcz Sosnowskiego – ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…

Jeśli możecie sprawdzić choćby jedną z powyższych informacji, koniecznie zgłoście nam swoje obserwacje przez specjalny formularz. Dzięki Wam będziemy mogli uzupełnić mapę stanowisk!

About the author

barszcz.edu.pl administrator

Jesteśmy zespołem ekspertów, których od lat fascynuje inwazja kaukaskich barszczy w Polsce. Zgłębiamy tajniki tych toksycznych roślin i dzielimy się rzetelną wiedzą na ich temat. Badamy barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi, szukamy miejsc ich występowania, inwentaryzujemy stanowiska, szkolimy, jak postępować w walce z tymi niebezpiecznymi gatunkami.